Gümüşlük Hakkında

Antik Myndos şehrinin üzerine inşa edilen Gümüşlük, yarım adanın bakirliğini korumayı nispeten başarabilmiş güzel yerlerinden biridir. Gümüşlük hala bir köy kimliğini koruduğu için kendinizi rahat ve huzurlu hissedebileceğiniz, zamanın ağır aktığı havası olan bir yerdir. Balıkçı restaurantları balık ve ahtapot yemek için en iyi restaurantlar olarak bilinir.

Sadece pantolonunuzun paçalarını kıvırarak bile sahilden Tavşan adasına denizden geçerek yürüyebilirsiniz. Ada, ismini haklı çıkarırcasına bir çok tavşana ev sahipliği yapar. Bodrum'dan buraya gelirken Peksimet Boğazı ve yel değirmenlerinin olduğu bir tepeyi geçersiniz. Burada arabanızı durdurun ve Gümüşlüğe önce yukarıdan bir bakın. Koyun girişinde arabanızı park yerine park edin ve yürüyün.

Myndos'un Leleg şehrinin bir bölümü sular altında yatmakta ve eğer dalabiliyorsanız kalıntılarını görebilirsiniz. Koy doğal olarak korunaklı bir koydur, bu yüzden yatlar ve yelkenli tekneler devamlı buraya demirlemektedir. Batık Myndos şehrinde tiyatro, stadyum, duvarlar ve mozaik kaplı tiyatro sahnesini görebilirsiniz. Roma döneminden kalan kilise şu anda sanat evi olarak kullanılmaktadır. Yerlere serilmiş minderler, kaktüslerden oluşan bir orman ve deniz hemen ayağınızın dibinde yer almaktadır.

Bölge tarihi sit alanı olarak koruma altındadır. Gümüşlük günün her saati çok güzeldir. Deniz kenarındaki restaurantlarda yada pastanelerde kahvaltı yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Diz seviyesini geçmeyen suyun içinden sabah saatlerinde Tavşan Adasına gidebilir ya da Karakaya köyüne gidip yukarıdan manzarayı seyredebilirsiniz. Bir zamanlar terkedilmiş bir köy izlenimini veren taş evler şimdi yeni sahipleriyle tekrar canlılığa kavuşmakta. İç liman alanı bir göl gibidir ve Dönmez Noktası sayesinde iyi korunmaktadır. En kötü hava şartlarında bile bu koy korunaklıdır ve mavi tur tekneleri için çok popüler bir yerdir.

Gümüşlüğün her yerinde rahatlıkla yüzebilirsiniz, plajda, taşlık alanda ve açık denizde, her yer temizdir. Bu yüzden kıyıları Mavi bayrak la ödüllendirilmiştir. Sporat grubu adalarının kıyıları kıyaslanamaz bir çeşitlilik sunmaktadır. Başka bir gün Yalıkavak tarafındaki Koyunbaba Koyu'nda yüzebilirsiniz. Bıçakla kesilmiş gibi duran ve burada yüzenleri dışarıdan izole eden yeşil kayalar iyi bir fotoğraf malzemesi olabilir. Bu yumuşak ve üzerinde çalışması kolay olan kayalar bir zamanlar dünyanın yedi harikasından biri olarak sayılan Mausoleum'un yapımında kullanılmıştır.

Gümüşlüğün en güzel zamanları gece karanlığıyla başlar. Gümüşlük'te sabah geç gelir ve akşam da daha geç çöker. Güneş tepenin üzerinden geçerken ve akşam inerken deniz binlerce renge bürünür. Denizin rengi önce kırmızıya sonra da gümüşe döner.

Bodrum yarımadasının en iyi balık restaurantları buradadır. Plaja konulmuş üzeri mezelerle kaplı masalara oturup mezelerin devamında rakı ve balıkların tadına varabilirsiniz. Yerel bir yemek olan kabak çiçeği dolmasını da sakın ısmarlamayı unutmayın. Köyün pazarı çarşambaları kurulur, buradan taze meyva ve sebze temin edilebilir.